Приазовське районне управління ГУДПСС в Запорізькій області інформує: Небезпека для тварин – обережно кліщі!!!

Дата: 27.04.2021 13:45

В Україні потеплішало. З приходом весни активізується все живе: рослини, комахи, тварини і люди. Основна проблема з якою доведеться зіткнутися – це кліщі, які можуть знаходитися на деревах, кущах, пасовищах де можуть вигулюватися або мешкати тварини.Період найбільшої активності кліщів припадає на весну, першу половину літа і осінь. Найнебезпечнішими для людей і тварин є - іксодові кліщі. Велике значення для ветеринарної               медицини мають дві надродини — Ixodoidea i Gamasoidea.Значення іксодових кліщів у патології тварин показали, що кліщі є переносниками багатьох збудників протозойних, вірусних, бактеріальних захворювань, мікозів тварин і людей.

Нині відомо 12 родів іксодових (пасовищних) кліщів. З них на території

України зареєстровано 6, які поширені в окремих клімато-географічних зо-

нах. Необхідними чинниками поширення іксодід є оптимальна температура,

вологість і специфічна рослинність. Температура повітря й тривалість світло-

вого дня в літній чи зимовий періоди визначають час паразитування кліщів

на тваринах.

Велике значення для ветеринарної медицини мають дві надродини — Ixodoidea i Gamasoidea. Значення іксодових кліщів у патології тварин показали, що кліщі є переносниками багатьох збудників протозойних, вірусних, бактеріальних захворювань, мікозів тварин і людей.

На тварин, а також на людей нападають в умовах природних пасовищ усі стадії кліща. Вони безболісно кріпляться в тих місцях, де ніжна й тонка шкіра.Одна самка може виссати до 3 мл крові. Це тимчасові ектопаразити.

Чисельність кліщів на тварині залежить від ступеня реактивності організму

на подразнення та віднабутого імунітету внаслідок попереднього паразиту-

вання того самого виду іксодід.

Одночасно кліщ вводить і секрет з антикоагулянтом та токсичними речовинами.

При масовому нападі кліщів розвиваються пригнічення, анемія, інтоксикація, підвищується температура тіла, знижується резистентність організму. Тварини худнуть, зменшується їхня продуктивність, лактація у корів, плодючість самок, погіршуються експлуатаційні якості робочої худоби, розвиваються дерматити.

Паразитичні членистоногі є носіями збудників небезпечних інфекційних

хвороб — ящуру, туляремії, сибірки, бруцельозу, енцефаліту, кліщових рикетсіозів, піроплазмидозів.

Профілактика та заходи боротьби: Проводять комплекс профілактичних

заходів. На тваринах кліщів  збирають або знищують за допомогою

акарицидних препаратів. Вагітних самок за 30 днів до пологів і молодняк до

3-місячного віку не обробляють.Корів і кіз обробляють після доїння, за-

стосовуючи байтикол методом поливання спини, 1%-й турингін, дуст колоїд-

ноїсірки. Для собак і котів застосовують аерозольні препарати БІМ-1 із роз-

рахунку 10 – 80 мл та БІМ-2 — 5 – 35 мл на тварину; больфо (шампунь, аеро-

золь, пудра, нашийник); мазь вединол плюс; різноманітні нашийники фірм

Bayer, Beephar з терміном придатності від 1 до 7 міс. Клітки, вольєри, приміщення обробляють за відсутності тварин на весні, а потім у липні – серпні суспензіями або емульсіями себацилу, бутоксу, севіну, дикрезилу, бензофосфату, неоцидолу.

Отже не зволікайте – обов'язково обробляйте своїх улюбленців вже с першими теплими днями.

За будь якою інформацією звертайтися до Приазовської районної державної лікарні ветеринарної медицини за адресою: смт Приазовське, вул. Б. Хмельницького, 21, тел: 2-27-00; 2-36-7